Vážení návštěvníci, na budově zámku probíhají opravy střech, proto je částečně omezen pohyb před zámkem a v části zámecké zahrady. Děkujeme za pochopení.
Herbersteinové – zámecké interiéry z konce 19. století (základní okruh)
Před dvěma lety prošla instalace zámku Libochovice velkou proměnou. Muzeální expozice, ze 70. let minulého století o vývoji bydlení, byla nahrazena prohlídkovým okruhem zaměřeným na poslední majitele zámku, hraběcí rod Herbersteinů.
Herbersteinové jsou starobylý šlechtický rod původem ze Štýrska. Libochovickou větev založil v polovině 19. století Johanna Friedricha Herberstein, a to sňatkem s Teresií Dietrichstein. Po předčasné smrti manžela hraběnka Teresie panství dále rozšiřovala a její jediný syn, hrabě Johann Josef Herberstein (9. 3. 1854 – 25. 5. 1944) převzal po matce prosperující panství, převzal po ní i jméno hrabat proskauvských a nadále používal titul Herberstein-Proskau.
Prohlídka zámku probíhá v prvním patře tzv. pianu nobile, kde jsou postupně prezentováni jednotliví členové šlechtické rodiny a jejich životy. Nechybí zámecká herna, jídelny či dámský salonek. Vše zařízeno původním mobiliářem, včetně porcelánu a nechybí ani historické fotografie hraběcí rodiny. Hraběcí pracovna a další místnosti jsou pak bohatě doplněny hraběcími úlovky a suvenýry, které si přivezl poslední majitel zámku Josef Johann Herberstein ze svých cest po Africe a Indii.
Po skončení prohlídky, v ceně vstupenky, máte možnost zhlédnout i expozici Jana Evangelisty Purkyně, slavného lékaře a vědce, který se na zámku v Libochovicích, právě v prostorách současné výstavní síně narodil.
Zámecké interiéry představují poslední majitele našeho zámku, hraběcí rodinu Herbersteinů. První zmínky o něm jsou již z 12. století. Herbersteinové dosáhli v 16. století panského stavu, v roce 1644 jim byl udělen hraběcí titul pro rakouské země, v roce 1710 byla platnost hraběcí hodnosti rozšířena pro celou Říši. Ve službách Habsburků dosáhli Herbersteinové vysokých funkcí ve státní správě, armádě, několik jich bylo také církevními hodnostáři. Během 14. a 15. století se díky sňatkové politice zařadili mezi nejbohatší šlechtu ve Štýrsku. V 15. a 16. století došlo k rozdělení rodu na starší a mladší větev, které se dále složitě členily. Potomstvo obou hlavních větví vlastnilo v 17.–20. století řadu panství v Čechách a na Moravě.
Návštěvní doba
Období | Dny | Hodiny |
---|---|---|
4. 11.-30. 12. | uzavřen |
Vstupné
Výklad v češtině
- Kategorie návštěvníků Cena
- Dospělí od 25 do 64 let 160 Kč
- Senioři 65+ 130 Kč
- Mládež od 18 do 24 let 130 Kč
- Držitelé průkazu ZTP, ZTP/P 130 Kč
- Děti od 6 do 17 let 50 Kč
- Děti do 5 let zdarma
- Průvodce držitele průkazu ZTP/P zdarma
- Pedagogický dozor (pro školní skupiny 1 osoba na 15 dětí) zdarma
- Průvodce organizované skupiny (1 osoba pro celou skupinu min. 15 osob) zdarma
- Karta zaměstnance s QR kódem MK ČR * zdarma
- Průkaz ICOMOS * zdarma
- Celoroční volné vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Jednorázové vstupenky vydané NPÚ zdarma
- Průkaz zaměstnance NPÚ (+ až 3 rodinní příslušníci) zdarma
- Průkaz Náš člověk * zdarma
- * Platí pouze pro jednu osobu (držitele průkazu)
Další prohlídkové okruhy
tento okruh je dnes uzavřen
100 Kč (dospělí)
délka 20 minut
max. 30 osob
nutnost rezervace pouze pro skupiny